14 березня – День українського добровольця

  • 57

«…Нам випав час мужності, час патріотів –
Іще не закінчено бій!
Від ворога щоб Україну звільнити,
Вдягають сини однострій.
Хай будуть у вас щастя, доля і слава,
Й незмінна висока мета!
Всіх тих, хто стоїть в обороні держави,
Народ український віта!»
(О. Полянська «Час патріотів»)

Фото без опису

Щороку 14 березня в Україні відзначається День українського добровольця. Ця пам’ятна дата встановлена Верховною Радою України у 2017 році для вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві, посиленню суспільної уваги та турботи до учасників добровольчих формувань та на підтримку ініціативи громадськості.

Дата 14 березня була обрана не випадково. Саме цього дня 2014 року до бази в Нових Петрівцях з Майдану Незалежності рушили на схід України перші 500 бійців-добровольців для формування першого добровольчого батальйону. Внесок добровольчих формувань у захист незалежності України під час збройної агресії РФ на сході нашої держави у 2014 році важко переоцінити. Навесні 2014 року була зафіксована рекордна явка у військкомати країни. Саме завдяки добровольцям, їхній мужності, відданості національним інтересам і патріотизму вдалося зупинити російського агресора. Загалом у боях 2014–2015 років російсько-української війни на сході України брали участь майже 40 добровольчих батальйонів, які дали змогу провести мобілізацію, брали участь в оборонних та наступальних операціях і рятували країну від загибелі.

Згадаймо також й Революцію Гідності, коли патріоти за покликом відповідальності перед країною, пішли на протест проти антидержавної політики тодішнього керівництва та його рішення проти європейського майбутнього. 10 років тому у Києві розстріляли Небесну Сотню, а у Крим зайшли російські військові. Активісти Євромайдану стали також одними з перших добровольців, які боронили Україну.

Після того, як Кабінет Міністрів України постановою від 29 грудня 2021 року, № 1449 затвердив «Положення про добровольчі формування територіальних громад», в Україні почали створюватися перші добровольчі об’єднання для територіальної оборони. Новий розвиток добровольчому руху надав Закон України «Про основи національного спротиву», ухвалений 16 липня 2021 року.

24 лютого 2022 року росія розпочала широкомасштабне військове вторгнення на територію України. Країна-агресор знищує все живе, руйнує міста, інфраструктуру, вбиває, чинить злочини на окупованих територіях. Відповіддю на вторгнення знову став масштабний добровольчий рух. Сотні тисяч українців добровільно стали на захист Батьківщини, вступаючи до лав Збройних Сил України та територіальної оборони. Десятки тисяч повернулися з-за кордону та захищають країну від російського агресора і здобувають перемогу кров’ю і потом. Як зазначив Президент Володимир Зеленський «Сьогодні добровольцями є всі, хто відчуває вільний поклик до захисту України». Потужна підтримка Збройних Сил усім народом України, волонтерський рух, згуртованість усіх наших людей – це наші передумови Перемоги та звільнення країни. Зараз, коли окупанти ще на нашій землі, ми маємо захищати кожен її метр, кожну частинку нашого серця, українського серця, української душі…

І сьогодні ми вшановуємо величезний подвиг добровольців. Ми маємо обов’язково Перемогти і присвятити цю Перемогу насамперед усім тим, кого вже немає поруч.

Честь і шана вам, Герої-добровольці!

Пишаймося кожним і кожною!

Перемога за нами!

Корисні посилання