Комунікаційна рамка щодо виплат допомоги на проживання для ВПО станом на 15.03.2024

 • 72

 

 

 

 • Про виплати на проживання для ВПО

 

Виплати на проживання для ВПО були запроваджені Урядом майже на початку повномасштабної війни. Це була кризова виплата українцям, які – через війну – змушені були залишити свої домівки.

 

Люди, які втратили роботу, іноді – житло і майно, отримували від держави кошти безумовно і безстроково, щоб пройти складний життєвий період.

Це – фінансова підтримка під час пошуку житла, роботи, налагодження життя у новій громаді.

 

Такі кошти – швидка допомога від держави.

 

 

 • Про зміни  з 1-го Березня

 

З 1 березня на півроку було продовжено виплату допомоги на проживання для ВПО, які отримували її протягом 12-24 міс. (щонайменше 7 міс. – ті, кому допомога була призначена у серпні 2023 р.)

 

Для частини ВПО призначення допомоги відбулось автоматично, ще для частини буде призначено за новими заявами.

 

Автоматично допомогу було призначено:

 • для пенсіонерів, у яких станом на 1 січня 2024 р.  розмір пенсії  не перевищує 9 444 грн (чотири прожиткових мінімуми для осіб, що втратили працездатність);
 • осіб з інвалідністю I чи II групи, дітей з інвалідністю віком до 18 років, тяжкохворих дітей;
 • дітейсиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з  їх числа віком до 23 років, а також батьківвихователів і прийомних батьків.

 

Про категорії, яким необхідно подати нові заяви, щоб отримати додаткові виплати ще на 6 міс. – детальніше в Рамці  за посиланням.

 

 • Про виплати ВПО на 15 березня

 

На 15 березня вже нарахували виплат тим ВПО, яким вони були призначені автоматично. Головним чином, саме ці категорії отримали виплати у першому виплатному періоді.

 

Загалом 671 тисячі людей вже спрямовано 1,4 млрд грн. 

 

Ще частина ВПО отримають виплати після подання нових заяв.

Наразі органи соціального захисту населення отримали –  91,4 тис. таких заяв (станом на 14.03.20224 р.).

 

близько 66% заяв – опрацювали

ще 34% – знаходяться в роботі

 

Призначення допомоги за новими заявами відбувається з урахуванням складу сімʼї та доходів родини внутрішньо переміщених осіб. Наразі органи соцзахисту продовжують опрацьовувати подані заяви.

 

Після опрацювання заяв, виплата допомоги для ВПО, які мають  на неї право, відбудеться 21 та 28 березня.

 

Тобто до кінця місяця всі ВПО, які подали заяви, отримають призначені виплати.

 

При цьому, ВПО, які – з різних причин, – не встигли подати заяви, можуть зробити це ще протягом березня.

 

Одночасно, Мінсоцполітики ініціювало продовження терміну подання заяв до 30 квітня. Це означає, що подавши заяву навіть у квітні, людина отримає гроші за березень і квітень включно.

 

Якщо заява буде надана з 1 травня, то допомога буде призначатись з місяця звернення.

 

Нагадуємо, що заяви на призначення/перепризначення виплат для ВПО  можна подати до органів соціального захисту або до будь-якого Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП).

 

 • Про стимулювання до працевлаштування

 

Зміна правил призначення виплат для ВПО, поєднує підтримку тих, хто її потребує, з інструментами стимулювання ВПО працездатного віку до працевлаштування.

Адже рівень працевлаштування ВПО-отримувачів допомоги протягом двох останніх років залишається дуже низьким.

 

На 01.12.2023 р. кількість отримувачів допомоги ВПО становила 2,6 млн осіб, серед них  – осіб працездатного віку –  1,3 млн осіб.

З цих ВПО, які отримували кошти на проживання протягом 12-24 міс. лише 530 тис. є працевлаштованими, тобто менше половини, лише  40%.

 

Тому, за новою заявою, допомога продовжується родинам, у яких працездатні особи стали на облік в центр зайнятості як безробітні, або працевлаштувалися, зареєструвалися як фізична особа-підприємець, розпочали відповідну діяльність/ або отримали допомогу на здобуття економічної самостійності/мікрогрант на створення чи розвиток власного бізнесу/ або отримали ваучер на навчання та  у складі сім’ї є діти віком до 14 років.

 

 • Про уточнення  категорій отримувачів допомоги

 

Попри складне становище, держава продовжує системно підтримувати тих, хто потребує допомоги.

 

Отримавши багато пропозицій, як покращити регулювання виплат, – від регіонів, громадського сектору, – Мінсоцполітики розробило відповідні зміни.

 

Напрацьовані  зміни до постанови, які розширюють і уточнюють категорії тих, хто має право на виплати.

 

Наприклад, пропонується додати до кола осіб, які можуть продовжувати отримувати виплати на додатковий період 6 місяців, такі категорії як :

 • діти, які влаштовані в сім’ї патронатного вихователя; патронатні вихователі; діти, які тимчасово влаштовані в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу
 • особи з тяжкими формами захворювання, яким не встановлено інвалідність;

Якщо середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача в  сім'ї не більше 9 444 грн (чотири прожиткових мінімуми для осіб, які втратили працездатність):

 • особи передпенсійного віку;
 • особи з інвалідністю ІІІ групи;
 • особи, які доглядають за дитиною до 3-річного віку  або за дитиною, яка потребує догляду до 6-річного віку
 • особи, у складі сім’ї яких є діти до 18 років та/або до 23 років, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти.

Сподіваємося на підтримку цих змін Урядом уже найближчим часом.

 

 

 

Корисні посилання