Вітаємо з Днем Конституції України!

  • 28

Фото без опису🇺🇦 28 червня 2024 року - 28-а річниця прийняття Конституції України і 856-й день від моменту повномасштабного вторгнення військ РФ в Україну. В умовах нашої боротьби і на тлі незліченних злочинів окупантів, цінності, закладені в Основному Законі, для кожного українця набувають ще вагомішого і більш глибинного змісту.

📜 Від імені Українського народу, виражаючи його суверенну волю, 28 червня 1996 року було прийнято Конституцію України - головний нормативно-правовий акт держави, що став ядром консолідації українського суспільства. Прийняття Основного Закону України мало величезне політичне та правове значення як для національного державотворення, так і для розвитку української політичної нації та громадянського суспільства.

🏛 Конституція України - національний скарб, вона відображає нашу багату історію, глибоке історичне коріння, європейську зорієнтованість українського конституціоналізму. Цей документ є основним законом і моральним орієнтиром для громадян України, юридично закріплює незмінний упродовж століть цивілізований вибір українського народу.

🕊 Конституція України була визнана Венеціанською комісією однією з найдемократичніших в Європі, особливо в частині прав, свобод та обов’язків громадян, які повністю відповідають міжнародним стандартам у галузі конституційного права. У нашій Конституції визначено, що Україна є правовою державою, яка ґрунтується на принципах поваги до особи й недоторканності її прав і свобод, верховенства права, дотримання закону, вона забороняє дискримінацію. Конституція України зорієнтована на людину, гуманістичні цінності та правові відносини між суспільством і державою.

🌍 Попри досвід життя в тоталітарній системі та наявність колоніального минулого, українцям завжди був властивий пошук норм і засад, які б регулювали взаємодію між населенням і владою - це, зокрема, робить нас частиною Європи та кардинально відрізняє від Росії.

⚖️ Основний Закон Української Народної Республіки - «Статут про державний устрій, права і вільності УНР» був прийнятий 29 квітня 1918 року в останній день існування Центральної Ради, тому, на жаль, не мав шансів бути втіленим в життя. Проте Конституція УНР зробила історичний внесок у розвиток конституціоналізму - проголошувала державну незалежність і територіальну цілісність УНР, суверенне право в якій належить народові (всім разом громадянам), територія якої неподільна і без згоди 2/3 парламенту не може змінюватися кордон, а також рівність прав громадян, демократичні свободи. Закладалися розподіл влади на законодавчу, виконавчу, судову, основи децентралізації - передбачався земельний адміністративно-територіальний устрій з широким місцевим самоврядуванням у всіх землях. Підтверджувалися права національних меншин.

⚔️ Історично український конституційний процес свідчить про наміри юридичного закріплення на найвищому рівні фактично сповідуваних українським народом цінностей - демократії, верховенства права, рівності громадян, незалежності, територіальної цілісності своєї держави та європейського вибору. Нам це вдалося, і нині Україна стала незалежною європейською державою. А положення щодо стратегічного курсу нашої держави на набуття повноправного членства України в ЄС та НАТО нині закріплено в Основному Законі.

🌟 У Конституції закріплено суверенітет Української держави на всій її території, яка є недоторканною, а захист цього суверенітету є найважливішою функцією держави і справою всього українського народу. Конституційний обов'язок щодо захисту України, її незалежності та територіальної цілісності, шанування її державних символів, забезпечення економічної та інформаційної безпеки йде від серця кожного українця, виходить з глибин нашої історії та передається з покоління в покоління. Дієвість цієї норми Конституції українці демонструють на практиці впродовж вже понад 10 років війни, яку РФ розв’язала і веде проти України.

Корисні посилання